حسابداری ساختمان سازی و نکات کاربردی که باید بدانید

انجام امور حسابداری هر نوع فعالیت تجاری بسیار مهم است. در این میان حسابداری ساختمان سازی نیز از این قاعده مستثنی نیست. قطعا افرادی که در ساخت پروژه‌های مسکونی فعالیت دارند نیازمند رسیدگی به امور مالی‌شان هستند.

محاسبه‌ی هزینه‌ی های پرداختی به پیمانکاران ساختمانی جهت ساخت یک پروژه و در نهایت محسابه سود یا زیان در این نوع فعالیت بسیار امری مهم قلمداد می‌شود. رسیدیگی به این امور از طریق حسابداری دقیق به دست می‌آید. در این بخش از مقالات آموزش رایگان حسابداری تراز محاسبان ارقام پویا شما را بیشتر با این موضوع آشنا می‌نماییم.

اهمیت حسابداری ساختمان سازی

حسابداری ساختمان سازی و محاسبات دقیق آن همانند حسابداری سایر کسب و کارها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

مدیران پروژه های ساختمانی همیشه دغدغه‌ی میزان پرداخت به انبوه سازان و پیمانکاران ساختمانی را دارند. با انجام حسابداری ساختمان و محسابه‌ی میزان پرداختی‌ها، موعد چک‌های دریافتی و پرداختی، تسویه‌ی فاکتورهای خرید مصالح و غیره این نگرانی برطرف خواهد شد.

بعد از ورود این‌گونه اطلاعات در سیستم حسابداری، حسابدار می‌تواند گزارشات مالی را در فواصل زمانی معین ارایه دهد و آنان را در جریان سود یا زیان قرار دهد.

شایان ذکر است قصور در امور حسابداری ساختمان مشکلات عدیده‌ای را به وجود می‌آورد. در این بین امکان جعل اسناد و فاکتورهای خرید و فروش از سوی سودجویان با قصد کلاهبرداری وجود دارد.

با استفاده از نرم افزارهای حسابداری مختص ساختمان به شکل جدی از این‌گونه اشتباهات جلوگیری می‌شود و اطلاعات به صورت درست و کامل در سیستم ثبت می‌شود.

حسابداری ساختمان سازی

چه مواردی در حسابداری ساختمان اهمیت بیشتری دارد؟

اساس انجام امور حسابداری در کسب و کارهای گوناگون متغیر نیست. ولی در برخی از فعالیت‌های تجاری بعضی مباحث حسابداری از اهمیت بیشتری برخوردار می‌شوند. 

در حسابداری شرکت‌های ساختمانی توجه به حسابداری پیمانکاری و دارایی ثابت بسیار مهم است. در بعضی از این شرکت‌ها ساختمان‌های در حال احداث جزو دارایی ثابت سند زده می‌شوند. در برخی دیگر کلیه پروژه‌های ساختمانی تحت عنوان پیمانکاری در سیستم حسابداری ثبت می‌گردد.

یکی دیگر از مواردی که در حسابداری ساختمان بسیار مهم است موضوع هزینه‌ها هست. شرکت‌های ساختمانی هزینه‌های سربار زیادی دارند.

در این‌گونه فعالیت‌ها نگهداری و محاسبه‌ی هزینه‌هایی مانند حمل و نقل، سوخت و ابزارآلات و غیره جزو هزینه‌های سربار به حساب می‌آیند و باید به دقت کامل در سیستم حسابداری ثبت و نگهداری شوند.

چه فرآیندهایی در حسابداری ساختمان بیشتر از همه اهمیت دارد؟

شرکت‌های پیمانکاری برای انجام ساخت و ساز قطعا با شرکت‌های زیادی در ارتباط هستند. به همین علت مدیریت این‌گونه ارتباطات از نظر هزینه‌های تمام شده در حسابداری ساختمان سازی بسیار مهم است.

شایان ذکر است در یک شرکت ساختمانی سیستم حسابداری و پیمانکاری با میزان رشد پروژه‌ها با هم در ارتباط هستند.

بنابراین به راحتی می‌توان پروژه‌های زیان ده را شناسایی نمود و برای مدیریت آنان برنامه‌ریزی بهتری داشت. از موارد دیگری که در حسابداری ساختمان بسیار مهم است مساله‌ی شرکت‌های پیمانکاری است که با نیروی انسانی بسیاری قرارداد دارند. این موضوع مستقیم در بحث مدیریت قراردادها و مسایلی از قبیل بیمه در ارتباط است. 

نرم‌افزار حسابداری ساختمان

برای انجام امور حسابداری ساختمان سازی به یک نرم افزار حسابداری که به راحتی و با دقت کامل بتوان اسناد و مدارک حسابداری نظیر دریافت و پرداخت، چک‌های دریافتی و پرداختی، هزینه های پرداخت شده و غیره را وارد نمود نیاز است.

بهتر است از نرم افزارهای پیچیده که ورود اطلاعات را مشکل می‌سازد و به روز رسانی شده نیست استفاده نشود. در این صورت ممکن است اطلاعات به درستی وارد نشود و گزارشات مالی سود و زیان و غیره با دقت به مدیریت ارایه نشود.

ویژگی نرم‌افزار حسابداری ساختمان

برای انجام امور حسابداری ساختمان سازی به بهترین نحو به یک نرم افزار با خصوصیات زیر نیاز است:

  • امکان معرفی و مدیریت چند پروژه به شکل هم‌زمان
  • ثبت و گزارش از میزان و متراژ کارکرد کارکنان و مانده‌ی حساب آنان
  • ثبت و گزارش از خرید و مصرف موجودی کالا
  • ثبت دقیق دریافت و پرداخت‌های انجام شده
  • ثبت و نگاهداری حساب شرکای ساختمانی
  • ثبت پیش فروش و سفارش‌های خاص مشتری
  • ثبت و نگاهداری حساب تنخواه گردان
  • محاسبه قیمت تمام شده کل بهای تمام شده‌ی هر متر مربع پروژه ساختمانی

سخن پایانی

حسابداری ساختمان سازی از نظر مدیریت هزینه، جریان نقدی و ارایه گزارشات مالی شفاف به مدیران در شرکت‌های ساختمان سازی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

در انجام امور حسابداری ساخت و ساز مباحثی مانند پیمانکاری و دارایی ثابت مهم است. هم‌چنین فرآیندهایی نظیر ارتباط شرکت‌های پیمانکاری با سایر نیروی انسانی و قراردادهای منعقد شده با آنان در مشخص کردن سود یا زیان پروژه ساختمانی بسیار اهمیت دارد. در این راه برای انجام امور مالی به بهترین شکل بهتر است از نرم افزار حسابداری مختص ساختمان استفاده نمود. امیدواریم با مطالعه مقاله اطلاعات مفیدی را کسب نموده باشید.

سوالات متداول

آموزش حسابداری ساختمان سازی چگونه است؟

جهت آموزش حسابداری ساختمان سازی بهتر است در آموزشگاه‌های حسابداری که این دوره‌ها را برگزار می‌نمایند شرکت نمایید.

بهترین نرم افزار حسابداری ساختمان سازی چیست؟

برای انجام امور حسابداری ساختمان سازی بهتر است از نرم‌ افزارهایی که به راحتی بتوان از آن استفاده نمود و به روز هست استفاده نمود.

فایل اکسل حسابداری ساختمان سازی را از کجا تهیه نماییم؟

با سرچ در جستجوگر گوگل می‌توان این فایل را دانلود نموده و از آن استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − سه =