حسابداری رستوران چگونه است و چرا اهمیت زیادی دارد؟

یکی از سوالاتی که در ذهن حسابداران جویای کار در رستوران یا فست فود نقش می‌بندد، این مورد است که حسابداری رستوران چگونه است و چرا اهمیت زیادی دارد؟ در پاسخ باید گفت حسابداری رستوران نیز مانند نگاه داشتن حساب‌های سایر کسب و کارها از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است.

صاحبان این‌گونه کسب و کارها قطعا می‌خواهند اطلاعات دقیقی از فعالیت‌های انجام شده داشته باشند. بنابراین حسابداری رستوران بسیار مقوله‌ی پر اهمیتی است. در این بخش از مقالات آموزش رایگان حسابداری تراز محسابان برنا شما را با این موضوع بیشتر آشنا می‌نماییم. تا پایان با ما همراه باشید.

حسابداری رستوران چگونه است
حسابداری رستوران چگونه است

حسابداری رستوران شامل چه مواردی است؟

صاحبان رستوران‌ها هم مانند سایر کسب و کارها خواهان نگاه‌داری حساب‌های روزمره به صورت کاملا دقیق، تهیه گزارشاتی از قبیل سود و زیان و غیره هستند.

به همین دلیل موضوع حسابداری رستوران چگونه است در این موقعیت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار خواهد بود. حسابداری این‌گونه فعالیت‌ها شامل ثبت دقیق معاملات انجام شده و بازخورد و عملکرد آن‌ها است.در فرایند حسابداری رستوران گزینه‌های متعددی همچون موارد زیر پیش روی حسابدار است که باید توسط وی انجام شود.

 • ثبت فعالیت‌های روزانه
 • تجزیه و تحلیل وقایع مالی  
 • بودجه بندی و پیش‌بینی بودجه سال آینده
 • تجزیه و تحلیل هزینه‌ها، محاسبه هزینه کالای فروش رفته، محاسبه نسبت هزینه‌های انجام شده به فروش
 • محاسبه بیمه و حقوق و دستمزد پرسنل
 • تهیه گزارش‌های فروش و گزارشات مالی
 • تهیه صورت‌های سود و زیان، ترازنامه
 • بستن حساب‌های سال مالی
 • تنظیم و ارسال گزارشات معاملات فصلی و سامانه مودیان
 • رسیدگی به حساب‌های دریافتی و پرداختی
 • مغایرت گیری صورت‌حساب‌های بانکی و مشتریان

روش ثبت حسابداری رستوران چگونه است؟

در پاسخ به سوال حسابداری رستوران چگونه است شما را با نحوه ثبت اسناد حسابداری در رستوران آشنا می‌نماییم. در این راستا اتخاذ دو روش نقدی یا تعهدی باید توسط حسابدار انجام گردد.

البته انتخاب روش مناسب به درآمد سالیانه رستوران نیز بستگی دارد. به عنوان مثال رستورانی که بیش از ۲۰ میلیارد تومان در سال درآمد دارد بهتر است از روش تعهدی استفاده نمود.

روش نقدی 

روش نقدی یکی از رایج‌ترین روش حسابداری رستوران به حساب می‌آید و در رستوران‌های کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش مشتریان بلافاصله بعد از صرف غذا وجه آن‌را به صورت نقدی یا کارت بانکی پرداخت می‌نمایند.

از این‌رو بدهکار به حساب رستوران نمی‌شوند. لذا با انجام این روش حساب قابل دریافت وجود نخواهد داشت. با انجام این روش حساب‌ها بسیار شفاف هستند و ثبت هزینه‌های انجام شده نیز به راحتی میسر است. ولی شایان ذکر است از آنجایی‌که امروزه استفاده از کارت بانکی رایج شده است، کلیه پرداخت‌های مشتری مستقیما وارد حساب بانکی رستوران می‌شود و از آنجایی‌که شناسایی هزینه به بعد موکول می‌گردد، درآمد رستوران بیشتر از واقعیت نشان داده می‌شود.

روش تعهدی

روش تعهدی در رستوران‌های بزرگ مورد استفاده است. در این روش به زمان پرداخت توجه نشان داده نمی‌شود و کلیه معاملات در زمان وقوع به ثبت می‌رسد. با استفاده از این روش هزینه‌ها و درآمدها دقیق‌تر ثبت می‌ِشود.

بنابراین باید گفت سندهای حسابداری در رستوران باید بسیار دقیق و منظم در سیستم حسابداری ثبت شود.

کلیه دارایی‌های رستوران، اسناد حسابداری، چک‌های دریافتی و پرداختی، حقوق و دستمزد، بیمه و مالیات باید توسط حسابدار با دقت کامل در نرم افزار حسابداری وارد شود.

روش ثبت حسابداری رستوران
ثبت حسابداری رستوران

حسابداری رستوران چگونه است؟

در این بخش شما را با پاسخ به سوال حسابداری رستوران چگونه است؟ آشنا می‌نماییم. جهت انجام حسابداری رستوران به بهترین نحو و محاسبه سود روزانه باید موراد زیر را به دقت انجام نمایید.

 • ثبت دقیق هزینه‌های انجام شده جهت خرید مواد اولیه
 • ثبت مقدار فروش در نرم افزار حسابداری
 • کسر مبلغ خرید مواد اولیه از میزان فروش
 • کسر درآمدهای جاری رستوران از مبلغ حاصل شده ( خرید مواد اولیه – فروش)

شایان ذکر است هزینه‌های ادویه جات که کمتر مورد مصرف قرار می‌گیرد را هم باید در نظر گرفته شود.

یکی دیگر از مراحل حسابداری رستوران تهیه و ارایه گزارشاتی از کلیه‌ی هزینه‌های اجرایی است. البته باید بدانید هزینه‌های اجرایی به دو قسمت زیر تقسیم می‌شود:

هزینه ثابت

به آن گروه از هزینه‌ها که در طی سال مالی مبلغ یکسانی بابت آن پرداخت می‌شود، هزینه‌های ثابت می‌گویند. همانند حقوق و دستمزد کارگران.

هزینه متغیر

به آن گروه از هزینه‌ها که در طی یک ماه تغییر می‌کند متغیر می‌گویند. هزینه‌های آب و برق، هزینه مواد غذایی جزو این‌گونه هزینه به حساب می‌آید.

ثبت سند حسابداری رستوران

حال این سوال به وجود می‌آید ثبت سند حسابداری رستوران چگونه است؟‌ در واقع ثبت اسناد حسابداری به صورت شفاف و دقیق یکی از وظایف مهم حسابدار است.

از این رو بعد از وارد کردن اسناد حسابداری یک رستوران، می‌توان گزارشات مورد نیاز مدیران مانند گزارش‌های مالی، دارایی و غیره را به آنان به صورت کاملا شفاف ارایه نمود.

به همین دلیل موضوع اهمیت حسابداری رستوران پیش رو است و هر حسابدار باید با ماهیت حساب‌ها آشنایی کامل را داشته باشد، تا بتواند آن را دقیق وارد سیستم نماید.

اهمیت نرم افزار حسابداری در حسابداری رستوران

با استفاده از نرم افزار‌های مختص حسابداری رستوران کلیه اطلاعات حسابداری به صورت کاملا دقیق و منظم وارد سیستم می‌شود. بنابراین دغدغه‌ی فکری این سوال که حسابداری رستوران چگونه است تا حدودی از میان می‌رود.

از این رو می‌توان مدیریت بسیار بهتری نسبت به امور مالی و حسابداری یک رستوران داشت. شایان ذکر است در این‌گونه از نرم افزارها به جهت دسترسی سریع و بهتر صاحبان رستوران امکانات مختلفی از جمله موارد زیر تعبیه شده است:

 • امکان صدور پیش فاکتور و فاکتور خرید و فروش
 • مدیریت مشتریان
 • محاسبه حقوق و دستمزد کارکنان
 • گزارشات مختلف از فروش و غیره

این نرم‌افزارها از طراحی هوشمندی برخوردار هستند و دارای مزایای بی‌شماری هم‌چون:

 • توسعه فعالیت و کسب و کار
 • دسترسی سریع به امکانات گوناگون
 • حسابداری دقیق ولی آسان
 • درصد بسیار کم خطا و اشتباه در صورت‌های مالی اساسی
 • بالا رفتن میزان سود
اهمیت نرم افزار در حسابداری رستوران
نرم افزار ها در حسابداری رستوران

مزایای حسابداری رستوان

در راستای مساله‌ی حسابداری رستوران چگونه است؟ که ذهن حسابداران زیادی را به خود مشغول کرده. به مزایای حسابداری رستوران می‌پردازیم.

مشاوره مالی و حسابداری

قطعا صاحبان رستوران‌ها برای محاسبه دقیق مواردی از قبیل حقوق و دستمزد، مغایرت گیری صورت‌حساب بانکی، محاسبه سودو زیان سالیانه، پرداخت دقیق مالیات و مواردی از این قبیل به حسابدار جهت مشاوره و انجام چنین اموری نیاز دارند.

ارایه گزارش‌های ماهانه

صاحبان رستوران‌ها برای اینکه بدانند در چه وضعیتی هستند (سود یا زیان) قطعا نیاز به گزارشات ماهانه‌ی دقیق دارند. این امر از طریق تهیه نرم افزارهای حسابداری که امروزه بسیار اطلاعات دقیقی را استخراج می‌نمایند فراهم می‌شود.

حسابداری رستوران

حسابداری رستوران با حسابداری سایر کسب و کارها تفاوت زیادی دارد. برای مدیریت کلیه مسایل مالی یک رستوران باید تسلط کافی روی محاسبات مالی و قیمت‌ها داشت.

علاوه بر استخدام حسابدار رستوران‌دارها می‌توانند امور حسابداری خود را بیرون سپاری نمایند. به این صورت که کلیه‌ی فعالیت‌های مالی خود را به شرکت‌های حسابداری بسپارند.

در این صورت با وجود حجم زیاد معاملات انجام شده دیگر نگرانی وجود ندارد و به گونه‌ای در هزینه‌ها نیز صرفه‌جویی می‌شود.

سخن پایانی

 حسابداری رستوران چگونه است و چرا اهمیت زیادی دارد؟ این سوالی است که در ذهن حسابداران و حتی مدیران رستوران‌ها به وجود می‌آید. همانطور که در مقاله به آن اشاره نمودیم برای انجام امور حسابداری یک رستوران حسابدار با مواردی مانند ثبت دقیق فعالیت‌های روزانه در سیستم حسابداری، تجزیه و تحلیل وقایع مالی و غیره مواجه است.

یکی از مسایل مهم اتخاذ دو روش نقدی و تعهدی برای ثبت حسابداری رستوران با توجه به فعالیت رستوران است. از وظایف مهم حسابدار رستوران محاسبه سود روزانه و گزارشات هزینه‌های اجرایی است. در این راستا تهیه نرم افزار حسابداری مختص رستوران بسیار مهم است تا بتوان اطلاعات را به صورت دقیق در آن وارد نمود. جهت مدیریت هزینه‌ها می‌توان امور حسابداری رستوران را بیرون سپاری نمود. امیدواریم با مطالعه مقاله اطلاعات مفیدی را کسب نموده باشید.

به شما پیشنهاد میکنیم حتما این مقاله را بخوانید.برای باز شدن، اینجا کلیک کنید.

سوالات متداول

حسابداری رستوران با اکسل چگونه است؟

با استفاده از نرم افزار اکسل حسابداری رستوران قابل انجام است. سود و زیان به دست آمده به صورت کاملا دقیق با این نرم افزار نشان داده می‌شود.

حقوق حسابدار رستوران چقدر است؟

حقوق حسابدار رستوران در کشور ایران بستگی به حجم فعالیت رستوران، مکان جغرافیایی آن و کارفرما دارد.

وظایف حسابدار رستوران چیست؟

 • مدیریت امور مالی و جریان نقدینگی رستوران
 • بررسی و تحلیل شاخص‌های کلیدی عملکردی
 • تهیه صورت‌های مالی اساسی ( ترازنامه- صورت سود و زیان)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × چهار =